fbpx
Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

Türgis on kassihullus! Miks?

Türgis on kassihullus! Miks?

Blog thumbnail

Üks asi, mida esmakordselt Türki reisivad inimesed ehk imestavad, on see, et pea igal pool jalutavad ringi kassid. Nad võivad hotelli vestibüülides, diivanitel ja isegi söögilaudadel vabalt vedeleda. Ja keegi neid ära ajama ei kipu. Ei saa päris öelda, et kass oleks Türgis sama tähtis kui Lehm on Indias, aga no halb nende elu seal just ei ole. 

Eriti Istanbulis on kassidel sümboolne tähendus. Linn on tuntud oma suurte kassipopulatsioonide poolest ja neid võib leida igal pool – kohvikutes, parkides, turuplatsidel jne. Istanbulis on isegi tehtud dokumentaalfilm “Kedi”, mis keskendub linna kassidele ja nende elule.

Miks see nii on?

Ajalooline ja kultuuriline tähtsus: Türgi kultuuris on kassidel pikk ajalugu. Osmanite impeeriumi ajal peeti kasse pühaks, kuna nad kaitsesid toidulaohooneid ja raamatukogusid näriliste eest.

Islam ja religioon: Islamis peetakse kasse puhasteks loomadeks ja neid koheldakse hästi. Prohvet Muhamedit peetakse kasside suureks austajaks ning tema kohta on palju lugusid, kus ta kohtleb kasse armastuse ja lugupidamisega. See religioosne taust on andnud kassidele erilise koha Türgi ühiskonnas.

Kassid toovad õnne: Tänapäeva Türgis on kassid väga levinud tänavatel ja paljud inimesed hoolitsevad nende eest. On tavaline näha inimesi toitmas tänavakasse või pakkumas neile peavarju. Kassid on saanud osaks kogukonna igapäevaelust ja neid peetakse tihti hea õnne talismaniks.

Looduslik ja praktiline roll: Kassid aitavad hoida näriliste populatsiooni kontrolli all, mis on oluline suurlinnades nagu Istanbul. See on praktiline põhjus, miks kassid on Türgi elu oluline osa.

Kassid Türgis kultuuri, religiooni ja igapäevaelu oluline osa, saades nii inimeste armastuse kui ka austuse osaliseks.